Wyniki

Znaleziono 19 wyników wyszukiwania hasła: modele

Muhammad Umer, Mukhtar Danladi Galadima, Babar Nawaz Abbasi (2021/3, Miscellanea, s. 418)

Analiza empiryczna krzywej phillipsa i prawa okuna za pomocą modeli równań jednoczesnych: studium przypadku dla pakistanu

Zgodnie z krzywą Phillipsa istnieje odwrotna zależność między inflacją i bezrobociem. Zgodnie z prawem Okuna istnieje odwrotna zależność między wzrostem potencjalnej produkcji a bezrobociem. Autorzy próbują sprawdzić, czy zależności te występują w gospodarce Pakistanu, sprawdzając tym samym adekwatność tych zależności dla tej gospodarki. W tym celu analizują zależności między kilkoma (...)


Valeriy Heyets (2021/1, Eseje, s. 167)

Endogeniczny postęp społeczny jako źródło wzrostu gospodarczego

W eseju tym autor stwierdza, że kapitał społeczny i postęp społeczny powinien być traktowany jako odrębne, endogeniczne źródło wzrostu gospodarczego i w związku z tym powinien być włączony do endogenicznych modeli wzrostu obok kapitału fizycznego i ludzkiego oraz postępu technicznego. Kapitał społeczny jest dobrem publicznym, które nie tylko powiększa zdolności intelektualne ludzi, lecz (...)


Agnieszka Baer-Nawrocka, Ewa Kiryluk-Dryjska, Walenty Poczta (2018/6, Artykuły, s. 664)

Przewidywanie kierunków zmian Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej – podejście zintegrowane

Każda reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) wiąże się z pewnymi konsekwencjami – przede wszystkim dla producentów rolnych, ale również dla całego społeczeństwa. W artykule przedstawiono nowe podejście metodologiczne służące do określenia potencjalnych efektów reform polityki rolnej UE polegające na połączeniu modelu równowagi cząstkowej CAPRI i teorii gier. Istota tego podejścia polega na (...)


Artur Wyszyński (2017/3, Artykuły, s. 294)

Efektywność klubów piłkarskich w Polsce

Celem badania było porównanie i ocena efektywności technicznej dwóch grup klubów piłkarskich o odmiennej formie prawnej w Polsce, które w sezonach 2013/2014 i 2014/2015 rozgrywały mecze w I lidze piłki nożnej. Do pierwszej grupy zaliczono kluby funkcjonujące jako stowarzyszenia, do drugiej spółki akcyjne. Do określenia efektywności technicznej dwóch grup klubów zastosowano dwa modele metody (...)


Paulina Spałek (2016/3, Artykuły, s. 364)

Dwie odmiany kapitalizmu – uwagi na marginesie typologii P.A. Halla i D. Soskice’a

Koncepcja odmian kapitalizmu (Vareties of Capitalism – VoC), opracowana przez P.A. Halla i D. Soskice’a, skupia uwagę na analizie systemu instytucjonalnego gospodarki określającego sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Autorzy rozróżniają dwa podstawowe modele kapitalizmu: liberalną gospodarkę rynkową (liberal market economy – LME) oraz koordynowaną gospodarkę rynkową (coordinated market (...)


Joanna Kisielińska, Adam Waszkowski (2015/5, Miscellanea, s. 679)

Zagregowana ocena kondycji finansowej przedsiębiorstw z wykorzystaniem polskich modeli upadłości

W artykule przedstawiono zagregowaną ocenę kondycji finansowej wybranej grupy polskich przedsiębiorstw z wykorzystaniem 20 modeli prognozowania upadłości przedsiębiorstw opracowanych przez różnych polskich autorów. Przedstawiono zasady konstrukcji modeli klasyfikacyjnych do prognozowania bankructwa, wskazując na najczęstsze rozwiązania, jakimi są liniowa funkcja dyskryminacyjna oraz model (...)


Marcin Woźniak (2015/1, Artykuły, s. 15)

Aktywne programy rynku pracy: szacunki funkcji dopasowań dla Polski z wykorzystaniem danych regionalnych

Artykuł podejmuje próbę oceny efektów aktywnych programów rynku pracy (ALMP) w Polsce. Analiza obejmuje okres od 1 kw. 2006 r. do 4 kw. 2012 r. Aby ocenić efektywność tych programów, dokonano estymacji funkcji dopasowań i zbadano wpływ programów szkoleniowych i stażowych na proces łączenia uczestników rynku pracy i na stopę bezrobocia. W tym celu oszacowano dynamiczne modele ekonometryczne (...)


Sławomir Juszczyk, Rafał Balina (2014/1, Artykuły, s. 67)

Prognozowanie zagrożenia bankructwem przedsiębiorstw w wybranych branżach

Celem artykułu jest ocena przydatności różnych modeli dyskryminacyjnych skonstruowanych przez polskich i zagranicznych autorów do oceny zagrożenia bankructwem przedsiębiorstw. Analiza została przeprowadzona na zbiorze obejmującym 180 przedsiębiorstw działających w Polsce w trzech branżach: handel hurtowy żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi, roboty budowlane związane ze wznoszeniem (...)


Paweł Baranowski, Mariusz Górajski, Maciej Malaczewski, Grzegorz Szafrański (2014/1, Artykuły, s. 45)

Inflacja w modelu z endogeniczną częstotliwością aktualizacji cen

Kluczowym elementem współczesnych modeli klasy DSGE jest mechanizm sztywności nominalnych. Najczęściej przyjmowany jest prosty model Calvo [1983], który zakłada czysto losowe zmiany cen. W podejściu tym nie wyjaśnia się źródeł sztywności cen, a stan gospodarki nie wpływa na częstotliwość ich aktualizacji. Artykuł przedstawia alternatywny model sztywności cen Dotseya, Kinga, Wolmana [1999 (...)


Grażyna Kozuń-Cieślak (2013/3, Artykuły, s. 319)

Efektywność inwestycji publicznych w kapitał ludzki

Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych czynników decydujący o rozwoju gospodarczym, a inwestowanie w ten kapitał pomnaża bogactwo kraju, przyspiesza postęp cywilizacyjny i zwiększa konkurencyjność kraju w wymianie międzynarodowej. Celem badawczym opracowania jest ocena efektywności inwestycji publicznych w kapitał ludzki w krajach członkowskich Unii Europejskiej metodą programowania (...)


Łukasz Hardt (2012/1, Artykuły, s. 21)

Problem realistyczności założeń w teorii ekonomii

W artykule stawia się pytanie o to, czy realistyczne modele ekonomiczne muszą być oparte na realistycznych założeniach. W pierwszej części artykułu precyzujemy rozumienie roli i charakteru założeń w teorii ekonomii, jak też znaczenie samego pojęcia ich realistyczności. Następnie odwołujemy się do artykułu The Methodology of Positive Economics M. Friedmana z 1953 r. i odczytujemy ten tekst z (...)


Sławomir Juszczyk (2010/5, Artykuły, s. 701)

Prognozowanie upadłości przedsiębiorstw

W pracy zweryfikowano przydatność obecnych modeli predykcyjnych do prognozowania upadłości przedsiębiorstw spedycyjnych w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych Polski. Na podstawie badań stwierdzono, że dotychczasowe modele służące do prognozowania upadłości zmniejszyły swą użyteczność w stosunku do przedsiębiorstw tej branży. Dlatego autor zbudował własny model predykcyjny dla (...)


Włodzimierz Szpringer (2010/3, Artykuły, s. 285)

Ekonomiczne teorie regulacji konkurencji

Artykuł analizuje znaczenie wzmocnienia podejścia ekonomicznego w prawie konkurencji. Dotyczy to w szczególności rynków technologii IT i komunikacji elektronicznej, których określanie nie uwzględnia dynamiki innowacji. W centrum uwagi są rozwiązania dotyczące urządzeń kluczowych, granic narzucania licencji, zbiorowej dominacji rynkowej, transakcji wiązanych, kartelizacji i koncentracji, a (...)


Andrzej Sławiński (2010/2, Artykuły, s. 145)

Wpływ globalnego kryzysu bankowego na bankowość centralną

Skala obecnego globalnego kryzysu bankowego była dla banków centralnych zaskoczeniem, ponieważ główną przyczyną jego wybuchu były straty banków poniesione w nowych obszarach ich działalności, które nie były objęte nadzorem. Spowodowało to, że władze monetarne nie miały informacji o skali rosnącego ryzyka systemowego. Dodatkowo, same banki nie zdawały sobie sprawy w wielkości podejmowanego (...)


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2010/1, Artykuły, s. 35)

Przeinwestowanie i koszty agencji długu w spółce

Jednym z czynników obniżających wartość rynkową spółki są koszty agencji pojawiające się jako skutek rozdzielenia funkcji zarządzania i finansowania. Artykuł poświęcony jest zagadnieniom agencji związanym z konfliktem powstającym pomiędzy właścicielem-menedżerem, a wierzycielem przedsiębiorstwa. Ponieważ bezpośredni pomiar kosztów agencji jest niezwykle trudny, w celu oszacowania ich (...)


Izabela Bludnik (2009/6, Artykuły, s. 761)

Redukcjonizm w modelach neokeynesowskich

Program badań Nowego keynesizmu zapoczątkowanego w roku 1970 został zdominowany przez poszukiwanie mikroekonomicznych wyjaśnień trwałych wahań w sektorze. W tym celu zastosowano charakterystyczne New keynesiści redukcjonizmu modelu konkurencji doskonałej. Jednocześnie nowe modele keynesowskie ujawniają różne niedoskonałości systemowych sprzecznych z ideą reprezentatywnego agenta. Proste (...)


Tomasz Zalega (2008/6, Artykuły, s. 747)

Gospodarstwa domowe o niepewnych dochodach a teorie konsumpcji

Konsumpcja w gospodarstwach domowych o niepewnych dochodach, widzianych w świetle tradycji i nowoczesności, ściśle teorie ekonomiczne zużycie jest przedstawiony w artykule. Empiryczne modele należące do kategorii badań zachowań konsumentów nie zostały uwzględnione. Dane empiryczne na lata 2000-2006 zostały dostarczone przez Urząd Statystyczny i opisuje zużycie w gospodarstwach domowych z (...)


Joanna Siwińska (2007/5, Artykuły, s. 675)

Badanie roli edukacji w rozwoju gospodarczym

Chociaż modele teoretyczne jednoznacznie wykazują, że edukacja i kapitał ludzki może stymulować rozwój gospodarczy, dotychczasowe opublikowane wyniki badań empirycznych nie są równie jednoznaczne. Co najmniej część z tych wyników wskazuje, że nie występują takie zależności. Autor stara się po raz kolejny zweryfikować znaczenie edukacji i kapitału ludzkiego rozwoju za pomocą prostych metod (...)


Waldemar Florczak (2007/5, Artykuły, s. 651)

Mikro- i makroekonomiczne korzyści związane z kapitałem ludzkim

Autor przedstawia mikroekonomiczne fundamenty analizy indywidualnych i społecznych korzyści, jak i zewnętrznych efektów związanych z kapitałem ludzkim. Ten artykuł oparty jest na podstawie częstych odniesień do wyników badań empirycznych. Zakładano, że kapitał ludzki może być wyrażony w kategoriach indywidualnego poziomu wykształcenia. Autor proponuje spójną metodę kwantyfikacji oddzielnych (...)




....